4 tipy na výlety po jižních Čechách s dětmi

Jihočeský kraj skrývá neuvěřitelné krásy. Věřte, že jakmile jednou do kraje vkročíte, budete se pravidelně vracet. Jaká místa si zamilujete? Čtěte dál.

Ubytování v chalupě si zamilujete

Užijte si jižní Čechy tradičně a zarezervujte si chatu. Chata má jenom samá pozitiva. Dýchá z ní domácí atmosféra, kterou jinde nenajdete. Získáte soukromí, pohodu a klid. Navíc s sebou můžete vzít i psa. A v létě skočíte ochladit v bazénu, který najdete hned u chalupy.

Vodní přehrada Orlík a zámek Orlík

Pro milovníky vody, doporučujeme návštěvu Orlické přehrady. Víte, že zadržuje nejvíce vody? Dokonce víc než Lipno, které je přitom největší českou přehradou. Výstava Orlíku trvala cca 7 let. Na pravém boku hráze je ozubnicový výtah pro lodě a na levém boku najdete hydroelektrárnu se 4 turbínami. Pokud si chcete jít zaplavat, vyberte si jeden z 13 místních kempů.

Pokud milujete památky, vydejte se na zámek Orlík. Prohlédnout si můžete několik sálů:

  • Empírové sály
  • Teskův sál
  • Rytířský sál

Zámek také skrývá tato místa

  • Malá zbrojnice
  • Zámecká knihovna
  • Pušková chodba
  • Trofejní chodba
Jižní Čechy
Jižní Čechy

Holašovice a jihočeské Stonehenge

Víte, že Holašovice můžete vidět ve filmu Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany? “Nevěsta s dukáty” sem nemohla zapadnout lépe. Proč? Holašovičtí muži si brali za ženy děvčata z Blat, která přinášela vysoká věna. Díky těmto penězům se vesnice udržovala v tak dobrém stavu.

Na kraji Holašovic najdete jihočeský Stonehenge. Nachází se zde megalitický kruh z 25 kamenů, který podle pověstí dokáže z těla odebírat negativní energii a vracet tu pozitivní. Uvidíte sami, jestli se tak opravdu stane, či nikoliv. Pokud rádi meditujete, sedněte si poblíž kamenného obra, jenž váží 19 tun.

Český Krumlov

Cca 23 km od Českým Budějovic najdete město Český Krumlov. Nejenom, že Krumlovem protéká Vltava, on se navíc nachází pod Blanským lesem, což je nádherné spojení města a přírody.

Pokud hledáte výlety po Českém Krumlově, zamiřte na místní zámek. Uvnitř najdete Maškarní sál, jehož skica se uchovává v Metropolitním muzeu v New Yorku. Prohlédněte si také zámecké divadlo se nejzachovalejší barokní scénou na světě. Nezapomeňte si prohlédnout medvědárium, lapidárium, zámeckou zahradu a plášťový most.

Jižní Čechy

České Budějovice

Když už budete v jižních Čechách, vydejte se to Budějovic, které najdete na soutoku Vltavy a Malše. Město založil v 13. století Přemysl Otakar II. V současnosti zde žije cca 95 tisíc obyvatel.

Hlavní náměstí se pyšní rozměry 133 metrů x 133 metrů, což z něj dělá největší české čtvercové náměstí. Střed náměstí zkrášluje Samsonova kašna a o pár metrů dál bludný kámen s vyrytým křížkem.

Líbit by se vám mohla barokní katedrála svatého Mikuláše. Určitě si nenechte ujít 70 metrů vysokou Černou věž, která sloužila jako hlásná a strážná věž a bývalé věznice Železnou pannu a Rabenštejnskou věž.