4 tipy na čištění rychlovarné konvice
Já osobně si neumím představit ráno, aniž bych zapnula rychlovarnou konvici. Kolikrát denně ji zapínáte vy? A jak často ji čistíte? Přestože ji používáme jen na ohřívání čisté vody, je nutné čas od času rychlovarnou konvici vyčistit. A aby to bylo jednoduché, nějaké tipy na čištění rychlovarné konvice vám přinášíme i my.
Čistit rychlovarnou konvici je o to důležitější, čím víc tvrdou vodu máte. Usazeniny a vodní kámen zpomaluje ohřev vody, takže zvyšuje spotřebu energie. Konvice se také může přehřívat a úplně zničit. A to není vše: na usazeninách se daří bakteriím, takže vás voda z konvice může toxikovat a to přesto, že přejde varem.
Jak rychle a efektivně vyčistit rychlovarnou konvici
- Zkuste jedlou sodu. Do konvice nasypte 2 – 3 lžíce jedlé sody, zalijte trochou vody a nechte působit přes noc. Ráno dolijte vodu do minimálního množství a ohřejte. Houbičkou vyčistěte vnitřní stěny konvice a vypláchněte studenou vodou.
- Rychlovarnou konvici můžete vyčistit také octem. Nalijte do konvice ocet a vodu v poměru 1 : 1 a svařte. Pak nechte asi 20 minut působit, dokud vodní kámen nepovolí. Jestliže je vrstva kamene větší, přidejte víc octa a nechte déle působit. Pak už usazeniny lehce odstraníte.
- Šetrnější varianta je vyčištění konvice citronem. V takovém případě stačí citron nakrájet na plátky a přelít vodou. Opět svařte a nechte působit alespoň půl hodinky. Následuje dočištění houbičkou a důkladné vypláchnutí teplou a potom ještě studenou vodou.
- Jestliže nemáte k dispozici citrony (v létě bývají opravdu hodně drahé), kupte si krystalickou kyselinu citronovou, jakou dáváte například do džemů při zavařování. Kyselinu rozpusťte ve 2 až 3 lžících vody, vylijte do konvice a nechte pár hodin působit. Poté přidejte vodu a nechte vařit. Kyselina začne šumět a postupně vodní kámen rozpouští. Pokud se vám nepodaří všechen vodní kámen odstranit na poprvé, tak celý proces opakujte.