4 rady jak zpevnit ochablé břišní svaly

Dokonale vypracované bříško je tajným snem snad každé z nás. Bohužel jen málokdo se s plochým bříškem narodí, většina z nás pro tento stav musí vynaložit opravdu velké úsilí. Právě břišní svaly představují jednu nejvíce problémových partií, kterým je potřeba věnovat maximum pozornosti, aby vypadaly tak, jak si v duchu přejete. V dnešním článku si povíme, jak zpevnit ochablé břišní svaly, které nejsou dle vašich představ a se kterými možná již nějaký čas bojujete.

Víte, jak a proč zpevnit ochablé břišní svaly?

Možná si říkáte, že vám tolik dřiny za pevné bříško nestojí a chcete se smířit s tím, že zkrátka budete mít v oblasti břicha onu známou pneumatiku. Možná vás to překvapí, ale důvod, proč zpevnit ochablé břišní svaly, nevychází pouze z touhy vlastnit pekáč buchet – pokud nemáme zpevněný střed těla, přetěžujeme celou spodní část zad, což se může projevit například velmi nepříjemnou bolestí v kříži. Proto je důležité zpevnit ochablé břišní svaly, které mají za úkol fixovat pánev a zabránit tomu, aby se pánev překlopila dopředu a my se tak naklonili právě v křížové oblasti. Jak tedy na to?

Přímé břišní svalstvo:

 • Horní část

  Horní část přímého břišního svalstva posílíte cviky zaměřenými na pohyb trupu směrem k bokům. Ideální cvik: lehněte si na záda a nohy dejte do pozice kolmo nad podložku, poté se v pomalých táhlých pohybech dotýkejte dlaněmi na nohami.

 • Spodní část

  Spodní část přímého břišního svalstva můžete posílit pohybem boků směrem k hrudníku. Ideální cvik: lehněte si na záda, nohy pokrčte v kolenou, následně dolní končetiny vystrčte kolmo k podložce, vydržte 5 vteřin a vraťte do výchozí pozice.

Šikmé břišní svalstvo

 • Horní část

  Horní část šikmého břišního svalstva zpevníte pohybem ramen směrem k protilehlém boku. Ideální cvik: sedněte si na podložku a nohy si dejte pohodlně do tureckého sedu, následně otáčejte celým trupem do stran.

 • Spodní část

  Spodní část šikmého břišního svalstva posílíte pohybem dolních končetin směrem do stran. Ideální cvik: lehněte si na záda, ruce položte dlaněmi na podložku a pokrčte nohy, které následně překlápějte ze strany na stranu tak, abyste se nedotkli koleny podložky.