Hmyz nás dokáže pěkně potrápit od jara až do podzimních měsíců. Pobyt venku nám znepříjemňují komáři a jiný bodavý hmyz, v trávě nedočkavě číhají klíšťata. S příchodem teplého počasí je třeba začít řešit, jak se co nejlépe ochránit.
Na trhu sice existuje řada repelentů, bohužel obsahují chemické látky toxické i pro lidský organismus. Pokud tedy nechceme sáhnout po chemii, můžeme si vyrobit svůj vlastní přírodní přípravek proti hmyzu. Jedinou nevýhodou je, že tyto přírodní látky jsou těkavé, tedy že jejich účinek spolu s vůní rychleji vyprchá. Proto aplikaci opakujte vždy asi po 2 hodinách.
2. Repelent z Alpy a hřebíčku
Suroviny
- 200 ml Alpa Francovka
- 30 ks hřebíček
Postup
Do Alpy naložíme 30 kusů hřebíčku a necháme louhovat minimálně jeden celý den. Jakmile se Alpa začne zbarvovat do hněda, máme hotovo. Hřebíčky scedíme a hotový repelent přelijeme do lahvičky s rozprašovačem. Ve chvíli, kdy slunce začne zapadat, a komáři začnou lovit svoji příští oběť, vy už na ně budete přichystaní.
2. Rozmarýnový repelent s levandulí proti klíšťatům
Suroviny
- 1 hrst sušené levandule (nať)
- 1 hrst rozmarýnu
- 1 lžíce bílého vinného octa
- 1 litr vody
Postup
V hrnci přivedeme k varu 1 litr vody, následně hrnec sundáme z plotny a vhodíme do něj hrst levandule a hrst rozmarýnu. Necháme louhovat do vychladnutí. Nakonec přidáme polévkovou lžíci vinného octa a necháme vychladnout. Část repelentu nalijeme do lahvičky s rozprašovačem a zbytek skladujeme v lednici. Můžeme ho použít nejen na sebe, ale také na ochranu domácích mazlíčků.
3. Repelent z citronové trávy
Suroviny
- 100 ml vody
- 15 kapek éterického oleje citronové trávy (citronely)
- 10 kapek éterického oleje máty
Postup
Do vody nakapeme 15 kapek citronely a 10 kapek máty peprné, repelentní směs nalijeme do rozpračovače a pořádně protřepáme. Směsi je nutné před aplikací protřepávat, aromaterapeutické oleje se ve vodě nerozpouští!
Další éterické oleje, které můžete použít jsou například tymián, bazalka, tea tree, levandule a další.