Bydlení

Vymalujte si doma krásně barevně

V dnešní době je spíš výjimkou, když najdete u někoho celý byt jen čistě bíle vymalovaný. Jsou totiž moderní, a hlavně krásnější barevně vymalované stěny. Někdy stačí opravdu jen jedna strana pokoje natřená jinak a celá místnost získa zcela jiný ráz. Pojďte se s námi poradit, co jaká barva přináší a kam jaká patří.

 

{snippet ad5}Nejdříve se podíváme na to, jak by měla daná místnost na nás působit a potom na jak působí jednotlivé barvy. Pak už se lehce rozhodnete, co jak vymalovat.

LOŽNICE: prostředí by mělo uklidňovat.

OBÝVACÍ POKOJ: barvy mají vytvářet dobrou náladu.

JÍDELNÍ ČÁSTI BYTU: barvy povzbuzující chuť k jídlu.

PRACOVNA: barvy navozující inspiraci a soustředění.

KOUPELNA: má působit svěže.

DĚTSKÝ POKOJ: tady použijte, které napomáhají soustředění, příspívají k dobré náladě a večer uklidňují.

Působení jednotlivých barev na lidské vnímání:

Studené barvy jsou pasivní, ale přitom čisté, svěží a jasné. Ví se o nich, že rozšiřují prostor a ustupují do pozadí. Použít je můžete hlavně do kuchyní, koupelen a pracoven.

ŽLUTÁ: tato barva povzbuzuje, je hodně veselá a dalo by se říci, že komunikativní. Ve světlých tónech rozšiřuje prostor, u intenzivnějšího odstínu vystupuje do popředí. Vymalujte s ní v jídelně, pracovně nebo dětském pokoji.

ZELENÁ: působí velice vyrovnaně a snižuje napětí. Hodí se do ložnic a pracoven.

ŽLUTOZELENÁ: je barva přívětivá, veselá a připomínající přírodu. Světlý odstín opět rozšířuje a tmavší zmenšuje prostor. Lze jí použít do místností vyžadujících přátelskou atmosféru.

MODROZELENÁ: je velmi elegantní, uklidňující a chladná barva. Zužuje prostor. Použijte ji do reprezentativních místností.

MODRÁ: elegantní, svěží a hodně chladná barva. Rozšiřuje opticky prostor a je vhodná do kuchyní, koupelen a pracoven.

ČERVENÁ: aktivuje činnost mozkových buněk. Vyvolává v nás energii i motivaci k práci.

ORANŽOVÁ: šíří dobrou náladu. Vyzařuje z ní teplo a pohoda. Nejlepší je pro pokojíčky a pracovny.

RŮŽOVÁ: účinně brzdí agresivitu a zajišťuje vyrovnanou náladu. Kombinace bílé s červenou je ideálním prostředkem proti stavům úzkosti.

Tak doufám, že už budete vědět, jak jaký pokoj vymalujete. A nebojte se experimentovat. Pokud třeba máte ložnici spojenou s pracovnou, oddělte právě pomocí barev každou část. Bude to vypadat velmi zajímavě.

 

Autorka: Karry

Previous ArticleNext Article