Cestování

Turistické známky = motivace k výletění

Nemusíte patřit mezi vášnivé turisty, ale určitě i vy občas vyměníte tolik oblíbený český národní sport „gaučing“ za malý výlet do okolí. Já jsem si před lety lámala hlavu, jak motivovat naši tehdy 8-letou dceru k „touze po poznání“ pokladů naší vlasti. A náhodou jsem na internetu objevila informaci o turistických známkách. Netušíte co to je?

{snippet ad1}

Jsou to taková malá, kulatá, dřevěná kolečka. Na nich je vypálen symbol daného turistického cíle a také pořadové číslo. Stává se pro výletníka suvenýrem, ale také potvrzením toho, že „zde“ opravdu byl.

A jaké turistické cíle se pod jednotlivými čísly skrývají? Rozhledny, vodácké řeky, pohoří, hrady, zámky, historická města, církevní památky, jeskyně, zoologické zahrady, historické pivovary, vinařské obce, technické, archeologické a válečné památky, skanzeny a muzea, památníky a další zajímavá místa naší vlasti. Takže dle mého názoru – na své si přijde opravdu každý, i ten nejzarytější gaučista.

Kromě běžných číselně označených turistických známek dostupných vlastně celoročně a stále, se vydávají i tzv. výroční známky. Ty jsou vydávány v různých místech u příležitosti významných výročí v daném roce. Takže chcete-li získat i tyto rarity, nezbývá než se v daném čase vydat na konkrétní místo.

V rámci honění se za kulatými, dřevěnými „perlami“ probíhá velká sběratelská hra. Každá turistická známka je označená papírovým kupónem s číslem dané známky. Pokud se vám podaří získat 10 jakýchkoliv číselně navazujících papírových kupónů, máte možnost po jejich odeslání na adresu firmy Turistické známky s.r.o. získat prémiovou turistickou známku. A tu opravdu nemá jen tak každý.

A protože je samozřejmě každá „desítka“ rozeseta po celé ČR, abyste to vaše sbírání neměli zase tak snadné, máte možnost si hru přeci jenom částečně usnadnit. Výše zmíněné výroční známky mají u sebe místo číselného kuponu tzv. žolíka. A tím můžete v dané desítce nahradit jedno chybějící číslo. Sice jenom jedno, ale i to vám snad pomůže k získání kýžené prémiové turistické známky.

Veškeré podrobnosti ke hře, seznam známkových míst, mapu známkových míst a mnoho dalších informací získáte na www.turisticke-znamky.cz nebo na adrese:
Turistické známky s.r.o.
P.O.Box 21C
795 01 Rýmařov.

My s dcerou jich prozatím máme něco kolem 200 kusů. Což při současném aktuálním počtu turistických známek 1500 (a nekonečném množství výročních známek) je jen zlomek. Kromě toho – už se v rámci cestování za turistickými známkami nemusíte omezovat jen hranicemi naší země. Když prostudujete webové stránky, tak zjistíte, že známky už dorazily i do sousedních zemí a dokonce i do zámoří.

Previous ArticleNext Article