Domácnost

Tajemství bylinek

Před čtyřmi lety jsem si splnila svůj dětský sen a přestěhovala se z městského panelákového bytu na vesnici do domku z r. 1914. Začali jsme postupně rekonstruovat nejen celý dům, ale i zahrádku. Tohle mě na tom baví opravdu nejvíc.

{snippet ad5}Nejsem sice zastáncem toho, abych za každou cenu pěstovala vše, a abych řekla pravdu ani mi na to nezbývá čas. A tak na řadu přišly hlavně kytičky, a já se vždy raduji, když někde vyleze první hlavička narcisu či tulipánu.

Nedávno jsme se pustili do úklidu velké půdy. Nevěřili byste, jak to bylo tajemné, když jsem nacházela ty krásné staré věcičky, ze kterých na mě dýchá kouzlo minulosti.

Našla jsem toho spoustu. Velmi mě potěšil nález staré žehličky s krásně vyřezávanou rukojetí. Ve zdobené krabičce se schovávala hromádka dopisů a pohlednic. A já přímo hltala osudy lidí, co tu bydleli před námi. To starodávné písmo je opravdu krásné. Až dole pod dopisy se schovával malý bloček a v něm úhledným písmem seznam bylinek i s radou, na co je použít. Tohle téma mě fakt dostalo a já se začala zajímat dál.

Nejdřív jsem začala pokukovat po zahradnictvích, a zkoumat, které bylinky se prodávají. Poté doma přemýšlela, v které části zahrádky si udělám na ně místečko. Nakonec jsem pro ně našla místo, kam chodím nejraději. Začala jsem kopat, přehazovat kameny, až z toho vznikl můj „Bylinkový šnek“. Byla jsem tím tolik nadšená, že jsem začala různě shánět jakoukoliv bylinku, kterou bych svého „Šneka“ osadila.

Nakonec zvítězilo pár bylinek, o kterých jsem si mohla něco přečíst z těch starých poznámek, které jsem našla na půdě.

Bazalka

Je to velmi aromatická bylinka, která se používá hlavně na podporu trávení, ale i při nachlazení. Ideální doba sběru je těsně před rozkvětem prvních květů. Můžeme ji nejen usušit, ale i zmrazit. Velmi chutná je při přípravě mas, polévek, těstovin, salátů, ale i pomazánek. Je to bohužel jednoletka, a tak nezbývá, než ji každý rok obnovit.

Recept na čaj: 1 lžičku sušené bazalky přelít 2dl horké vody, 5 minut louhovat


Dobromysl

Jak již název odpovídá, používá se hlavně pro dobrou mysl. Navozuje pohodu a používá se při nervových onemocněních. Je ale vhodná i v kuchyni na pečená masa nebo na výrobu bylinných likérů. V kosmetice se používá do masážních krémů, nebo jako relaxační koupel. Je to vytrvalá bylinka.

Recept na čaj: 1 lžičku sušené dobromysli necháme vyluhovat 5 minut v 0,25 l horké vody.


Máta

Patří mezi velmi aromatické bylinky, má mentolovou vůni. Úspěšně se používá při nechutenství a na podporu trávení, proti nadýmání, ale i při problémech se žlučníkem. Mentol se používá v kosmetice při výrobě masážních krémů, zubních past, ústních vod. Velmi chutný je mátový čaj. Jedná se o vytrvalou bylinku.

Recept na čaj: 2 čajové lžičky sušené máty nebo 1 lžičku čerstvé máty přelijeme 0.25 l horké vody a necháme 5 – 10 minut vyluhovat.


Šalvěj

Je to aromatická bylina, která patří mezi nejdůležitější bylinky. Působí proti zánětům i dezinfekčně. Nálev ze šalvěje je výborný jako kloktadlo při bolestech v krku a má rovněž uklidňující účinky.

Recept na čaj: 1 vrchovatou lžičku sušené šalvěje zalijeme 0,25 l horké vody a necháme vyluhovat 5 minut, pijeme ji po doušcích.

Bylinek je opravdu spousta. Naši předkové měli velké znalosti léčivých schopností bylinek. V dnešní době se k bylinkám opět vracíme , mají opravdu velké využití jak v kosmetice, lékařství, ale i v aromaterapii či v kuchyni. Dodají jídlu vůni i výbornou chuť. Naštěstí v obchodech je velký výběr i porcovaných čajů, stačí si vybrat ten pravý sáček a pak si nápoj vychutnat.

Previous ArticleNext Article