Tvoření

Smaltovaná sponka do vlasů

Smalt jistě mnohé z nás láká již delší dobu. Ale přiznejme si to, vypalovací pec většinou nebývá zrovna nejlevnější záležitost, a tak se k jeho výrobě dostaneme maximálně v nějakých kurzech nebo u kamarádky ve výtvarnické dílně. Na můj vkus dost chabé možnosti. Proto jsem pátrala po nějakém méně náročném a levnějším řešení a objevila jsem techniku zvanou dekorativní smalt, nazývaný též smalt pálený na vařiči.

{snippet ad1}

Je poměrně jednoduchá technika a zvládnete ji i u sebe doma. Výrobky jsou stejně kvalitní jako u „pravého“ smaltu, takže proč si nějak nevylepšit bižuterní šuplík, že? Můžete se nechat inspirovat třeba mojí červeno-černou sponkou do vlasů, která se hodí jak na krátké, tak i na dlouhé vlasy a jistě udělá radost.


Co budeme potřebovat:

hliníkový plíšek (min. 7x3cm)
nůžky na plech (nebo staré nůžky, které se můžou zničit)
pilník na plech
kadeřnickou sponku
ploché kleštičky
obyčejnou tužku
barvy na dekorativní smalt (červenou a černou)
několik bílých čtvrtek papíru
elektrický vařič s jednou plotýnkou
králičí pletivo (cca 10x15cm)
kousek vyřazených silonek
staré noviny
dvousložkové lepidlo
dva kolíčky na prádlo

 

 

1. Vezmeme kadeřnickou sponku a položíme ji na hliníkový plíšek tak, aby měla kolem sebe alespoň 1cm plechu. Obyčejnou tužkou si nakreslíme požadovaný tvar sponky (v našem případě je to slza), ten potom nůžkami na plech (event. starými nůžkami na odpis) vystřihneme.

2. Pilníkem na plech důkladně zabrousíme ostré okraje „slzičky“, abychom se o ně později náhodou neporanili a poté „slzu“ jemným ohýbáním přizpůsobíme tvaru kadeřnické sponky.

3. Z králičího pletiva si vystřihneme obdélník o rozměru cca 10x15cm a kratší strany pomocí plochých kleštiček ohneme o 1 až dva centimetry do pravého úhlu. Vzniklou „podložku s nožičkami“ budeme později používat jako stojánek na vařič.

4. Již upravenou slzu položíme na čistou bílou čtvrtku papíru lícovou stranou (tou, ke které nebudeme připevňovat sponku) nahoru. Vezmeme červenou barvu na dekorativní smalt, otevřeme a otvor v lahvičce překryjeme pevně nataženým kouskem silonek. Barva se nám bude snáze sypat, vytvoříme tak něco jako dírkované víčko na pocukrování buchet. Nyní celou „slzičku“ rovnoměrně posypeme červenou barvou tak, aby tvořila jednolitou vrstvu a plíšek nikde nebyl vidět.

5. Zasypanou „slzičku opatrně přeneseme na podložku z králičího pletiva a celé dáme na vařič. Pokud pracujeme na povrchu, který by mohl utrpět nějakou újmu (např. kuchyňská linka), je dobré vařič podložit starými novinami. Zbylý červený prášek můžeme nasypat zpátky do lahvičky s barvou, jenom pozor na případné znečištění prachem nebo zrníčky jiné barvy, bylo by nevratné.

6. „Slzičku“ na vařiči necháme asi 5min, dokud se sypká barva neroztaví do tekutého stádia a nepromění se v jednolitý červený povrch. Poté do kleští uchopíme podložku, na které „slzičku“ máme, a položíme ji mimo vařič. „Slzička“ je asi po 2min studená a můžeme tudíž pokračovat v práci.

7. Studenou „slzu“ položíme na novou čistou čtvrtku papíru (ne na tu od červené barvy!) a opakujeme krok 4 s černou barvou. Pouze s tím rozdílem, že posypání nemusí být tak rovnoměrné, když necháme tu a tam podkladovou červenou trošku prosvítat, výsledný efekt bude zajímavější.

8. Vezmeme párátko a nakreslíme do černého prášku na „slze“ požadovaný motiv. Protože je barva sypká, v tazích párátka se nám odhalí červený podklad. „Slzu“ opět opatrně přeneseme na vařič a necháme zatavit (krok 5 a 6).

9. Na kusu starých novin si rozmícháme dvousložkové lepidlo a přilepíme na rubovou stranu „slzičky“ kadeřnickou sponku. Je dobré sponku nacvaknout na párátko, aby se nám omylem neslepila, potom už bychom ji nemohli používat. Kraje sponky k slzičce přichytíme kolíčky na prádlo, aby nám nesklouzla z požadované pozice. Necháme zaschnout asi jeden den.

10. Nyní je sponka hotová. Podařilo se nám vytvořit vkusný doplněk k šatům, a nejen k nim. Navíc hodí se téměř na jakoukoli délku vlasů. Tvar, motiv i barvu samozřejmě můžeme podle libosti obměňovat, další doplňky dělané stejnou technikou, ať už klasické spony do vlasů, přívěsky, či náušnice, mohou být pro nás jedině přínosem.

Autorka: Lassy
Previous ArticleNext Article