Historie

Prehistoričtí lovci: Pravlk

Dokumenty společnosti National Geographic patří mezi ty nejžádanější. Uznání přísluší zejména dokonalému zpracování filmů, ve kterých nás seznamují nejen s historií naší planety, ale i se současným životem. Mezi nejzajímavější se řadí filmy ukazující neobyčejný život na naší planetě před několika tisíci lety, kdy zeměkouli obývali pro nás neznámá, ale obdivuhodná zvířata.

V dokumentu se prolíná minulost se současností. Vědci se snaží svými pracemi na vykopávkách odhalit další a další tajemství, která se skrývají hluboko v zemi. Nejedná se zde však jen o ukázku způsobu života prehistorických zvířat, ale i o umění přežít. O jedno odhalené tajemství se s námi podělí National Geographic na tomto 50 minut dlouhém a poutavém DVD.

Ukázka:

V samém středu Hollywoodu, v oblasti zvané La Brea Tar Pits, byly nalezeny pozůstatky tisíců pravlků. Asfaltová jezírka byla objevena před více než sto lety. Představují nejlepší skladiště kostí z doby ledové na světě. Bylo zde nalezeno přes milion kostí 231 druhů pravěkých zvířat. Právě asfalt napomáhá tomu, že jsou kosti velice zachovalé a vědci jsou z nich schopni zjistit plno informací. Například výskyt největšího canida neboli příslušníka čeledi psovitých, jaký kdy na naší planetě žil. Měřil od čumáku po ocas v průměřu 1,5m, na výšku měřil přes 60 cm a vážil až 70kg. Dravý a silný predátor, který zabíjel, aby sám v drsné době ledové přežil. Poslední ledovce ustupovaly a krajinou se potulovala neobyčejná směsice zvířat. Vyskytovali se zde lenochodi velcí jako medvědi a mamuti měřící na výšku 4metry. Pravlk, připomínající psa, lovil a zabíjel ve smečkách sčítající 30 i více jedinců. Díky přesile byli schopni úspěšně bojovat s mnoha většími soupeři, jako byl např. medvěd krátkočelý nebo šavlozubý tygr.

Vědci se snaží vyčíst maximum z pozůstatků těchto zvířat. Zjišťují mnoho informací o způsobu života a lovu pravlků. Věděli jste například, že pravlk byl nadřazený vlku obecnému, svému bratranci? V některých věcech si byli velice podobni, v jiných však naopak. Co tedy zapříčinilo vyhynutí jednoho druhu a přežití toho druhého? Na tyto i jiné otázky se snaží přijít odborníci z oblasti historie, archeologie, paleontologie a dalších oborů.

V neposlední řadě Vás zaujme výborně zpracovaná grafika a efekty celého dokumentu. Nejen děti se pomocí těchto projektů mohou velmi zajímavým způsobem dozvědět mnoho zajímavostí ze života vyhynulých živočišných druhů, které by jinde neměly možnost zhlédnout. Film je zpracovaný velice precizně a zajímavě, jak jsme ovšem u produkce National Geographic zvyklí.

Tento dokument bych doporučila všem. Nejen děti, ale i dospělí se pobaví, dozví se nové informace a rozhodně se nebudou nudit.

Previous ArticleNext Article