Finance

Praktický průvodce rodičovskou dovolenou od 1. ledna 2008

Rodiče na rodičovské dovolené i ty, kteří se na ní teprve chystají, čekají po Novém roce velké změny. Od 1. ledna 2008 se totiž zavádí tzv. „třírychlostní rodičovská dovolená“. Nárok na ni se přiznává vždy na nejmladší dítě v rodině.

 

Nový zákon má mimo jiné za úkol apelovat na vlastní rozum každého rodiče a snažit se podporovat jeho individuální volbu. Rodič se sám může rozhodnout, jak dlouho chce se svým dítětem zůstat doma. Realita je ale bohužel trochu jiná a mnoha rodinám na výběr vůbec nedává.

Jaké jsou vlastně možnosti třírychlostní rodičovské dovolené?

1) Nejkratší varianta je určená rodičům, kteří plánují svou rodičovskou dovolenou zkrátit pouze do 2 let dítěte. Výše tohoto příspěvku by měla činit 11 400 Kč, ale dosáhne na ni pouze rodič s minimálním příjmem 16 500 Kč měsíčně. Tato podmínka vyřadí již v prvním kole mnoho žen, jejichž příjem je nižší. Po dvou letech navíc rodič ztrácí nárok na další příspěvek.

2) Druhou variantou, která bude aktuální zřejmě pro většinu žen, je čerpání rodičovské dovolené do 36 měsíců (3 let) věku dítěte. Výše této klasické rodičovské dovolené činí 7 600 Kč, na což byli rodiče zvyklí i doposud.

3) Poslední varianta je určená rodičům, kteří chtějí s dětmi zůstat doma co nejdéle. Do 21 měsíců věku dítěte přitom budou pobírat 7 600 Kč měsíčně. Po uplynutí této lhůty nastupuje snížená výměra 3 800 Kč měsíčně do 48 měsíců (4 let) věku dítěte.

Novopečený rodič tak musí od 1. ledna 2008 zažádat o vybranou variantu na příslušném sociálním úřadě, kde vyplní speciální formulář.

Jiné podmínky však platí pro rodiče, kteří již v současné době rodičovskou dovolenou pobírají.

Rodič pečující o dítě starší 3 let, bude pobírat rodičovský příspěvek 3 800 Kč až do 4 let věku dítěte.

Rodič pečující o dítě starší 21 měsíců a mladší 3 let dosáhne na příspěvek 7 600 Kč do 3. roku věku dítěte a ve snížené výměře 3 800 Kč následně do 4. roku věku dítěte.

Rodič pečující o dítě starší 22 týdnů a zároveň mladší než 21 měsíců se musí rozhodnout mezi klasickým čerpáním příspěvku ve výši 7 600 Kč měsíčně do 3 let věku dítěte, nebo nejdelší variantou čerpání až do 4 let věku dítěte.

Rodič dítěte mladšího 22 týdnů si volí ze všech možných variant čerpání jako kdyby se jeho dítě narodilo až po roce 2008.
{snippet ad1}
Musím znovu žádat na úřadě, když už příspěvek pobírám?

Ano. O příspěvek na rodičovskou dovolenou musí rodič zažádat znovu na příslušném sociálním úřadě, protože předchozí čerpání rodičovské dovolené k poslednímu prosinci zaniká. Nový formulář musí rodiče vyplnit během prosince a ledna.

Informativní leták by přitom měly všechny rodiny, které v současnosti příspěvek pobírají, obdržet do poštovních schránek. I tak se zřejmě rodiče nevyhnou zmatku, který na úřadech vznikne. V případě, že byste tuto lhůtu dvou měsíců promeškali, je zde ještě možnost zpětného zažádání o příspěvek. Nemusíte se tedy obávat, že o peníze přijdete.

Co potřebuji k vyplnění žádosti na úřadě?


– občanský průkaz
– rodný list všech dětí do čtyř let věku
– doklad o tom, jak dlouho a v jaké výši jste pobírali příspěvek v mateřství
– chodí-li dítě do jeslí či do školky: potvrzení o tom, kolik času tam tráví

Jak často mohou děti navštěvovat mateřskou školu nebo jesle?


Do tří let věku dítěte může rodič celkem 5 kalendářních dní v měsíci umístit dítě do nějakého zařízení a stále splňuje podmínky pro příjem rodičovské dovolené.

Od tří let věku dítěte výše může navštěvovat dítě zařízení buď 4 hodiny denně nebo 5 kalendářních dnů v měsíci bez omezení strávených hodin.

Mohu si na rodičovské dovolené přivydělat?

Během rodičovské dovolené může být rodič neomezeně výdělečně činný, aniž by ztratil nárok na rodičovskou dovolenou. Musí ale v této době zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.

Previous ArticleNext Article