Cestování

Postřehy z Finska III

Náš seriál o práci české dívky ve finské rodině jste si mohli přečíst už dvakrát. Teď víte, jak to ve Finsku vypadá, když napadne sníh nebo jak obtížné je někdy dostat se do města. Dnes si můžete přečíst něco o finské stravě.


Pravá finská snídaně

Ačkoliv v České republice si pod pojmem snídaně představíme nějaké to čerstvé (většinou bílé) pečivo a něco na to (máslo, marmeládu, sýr, salám), ve Finsku to mají trošinku jinak. Ne až tolik diametrálně jinak, ale většinou zde jedí zdravěji. Zatím jsem se ve valné většině setkala s tím, že i muži tu jedí velmi zdravě a mají to opravdu v krvi.

Většinou se tedy na finském stole ráno nachází ruisleipä (žitný chléb), nějaké to máslo nebo margarín, tvrdý sýr (ten jsem tu viděla snad poprvé v opravdu velkém balení a doma mají na krájení takové specielní udělátko – anteeks, název neznám a každý si ukrojí na chleba sám), salám či nějaká ta paštička a velmi oblíbená je mätitähnä (pasta z jiker – něco jako kaviár, ale opravdu pasta). Dá se říct, že je to celkem obyčejná snídaně – přesto je trochu jiná v tom, že je základem většinou opravdu ten tmavý chléb.
{snippet ad1}
Dále velmi časté bývá müsli s mlékem či jogurtem (mají zde i male jogurtíky, ale častější je velké balení po kilogramu v papírovém kartonu – tak jak jsme my zvyklí u mléka. Malá balení se pak kupují především pro děti na svačinku. Jogurtů je velké množství druhů a jsou opravdu vynikající – já si oblíbila vanilkový a jeho různé variace – např. jahodovo-vanilkový).

Co jsem zde viděla poprvé, byly takové cerealní placičky, které se dají na misku či hluboký talíř a zalijí se mlékem, takže velmi změknou – až, dá se říct, zkašovatí:-D a na ně se dává trochu marmelády (tu tady mají opravdu vynikající, ale také překvapivě velmi často kupují kilové balení, ve kterém jsou opravdu celé jahody) nebo nějaké ovoce. Tohle uz je strava, kterou v České republice vídáme většinou u žen či dívek, ale u mužů tolik ne, ale ve Finsku je to celkem pravidelná snídaně i u pánské části populace.

K snídani se popíjí čaj, káva, mléko nebo džus – jak je komu libo.

Autorka: Bc.Zuzka Hortová
Previous ArticleNext Article