Sport

Osobních koučů jsou dnes mraky. Při výběru proto buďte obezřetní

Osobní motivace, pozitivní myšlení, jak se stát úspěšným…tato a další jim podobná hesla nás dnes potkávají skoro na každém kroku. V České republice jsou tisíce lidí, kteří se živí koučováním lidí. Ale jenom zlomek z nich jsou opravdoví odborníci, kteří vás něco naučí. Ten zbytek? Ten zbytek má načtených pár knížek o motivaci (v tom lepším případě) nebo několik otřepaných frází (v tom horším případě) a jenom z vaší kapsy vysaje peníze. Dejte si na takové lidi pozor.

Rozhodují zkušenosti
Ne nadarmo se říká: Kdo to umí, ten to dělá, kdo to neumí, ten to učí. Pokud vás na kurzu manažerských dovedností uvítá 25letý klouček v špatně padnoucím obleku po tatínkovi, asi si dokážete domyslet, že tento „kouč“ nikdy žádného manažera nedělal. Neví nic z praxe. Takže vás na ni ani nedokáže připravit. Předá vám nějaké teoretické znalosti, které si večer před přednáškou načetl v knížce, a za to od vás shrábne klidně i několik tisíc korun. Děkujeme, nechceme. Nebo snad jo?

Při vší úctě k mladým lektorům – když si v životě nic neprožili, těžko o tom můžou přednášet. Nejlepší kouči obvykle pracovali ve velkých firmách, působili na pozici vrcholových manažerů a během své kariéry absolvovali desítky různých kurzů a školení. Takoví lidé vám potom mají co říct, mají vám co předat. Ať už jde o manažerské, komunikační nebo prodejní dovednost. Tzv. soft-skills tréninky.

Nejlépe jen vy sami
„Individuální přístup ke klientovi“ je tak ohrané klišé, že by se snad jeho vyřčení mělo úplně zakázat. Ale zrovna u koučinku platí výjimka. Pokud vám kouč nabízí individuální trénink, kdy spolu budete jen vy a on, kdy bude všechen čas věnovat jenom vám a jenom vašim dotazům – pak bude trénink mnohem efektivnější, než v případě jakýchkoliv skupinových sezení. A navíc z tréninků ve velkých skupinách lze vyčíst, že kouči nejde tak ani o váš rozvoj, jako spíš o to, jak za hodinu svého času dostat co nejvíce peněz.

Dejte na svůj pocit
Našli jste si dobrého kouče, který má něco za sebou a nabízí vám individuální trénink. A teď stojíte před rozhodnutím, zda ho oslovit. Neváhejte. Určitě mu zavolejte a sjednejte si s ním první nezávaznou schůzku. Někteří kouči úvodní posezení nabízejí úplně zadarmo, případně za sníženou cenu. Společné posezení vám dá hrozně moc – zjistíte, zda se v přítomnosti kouče cítíte dobře, zda vám rozumí atp. Tyto věci jsou hrozně důležité, pokud vám cokoliv nebude sedět, nenuťte se. A ještě něco. Někdy se stane, že vás odmítne sám kouč. Usoudí, že vám nedokáže pomoci. Važte si toho, jelikož tím dokáže, že vám chce skutečně pomoct. A nejen vyprázdnit vaši peněženku.

Previous ArticleNext Article