Tiskové zprávy

Na návštěvě v Českém ráji

Příroda České republiky je pozoruhodná svou rozmanitostí, jedním z jejích opravdových skvostů je jistě Český ráj. Tato oblast leží mezi Jičínem, Sobotkou, Mnichovým Hradištěm, Kopaninou, Železným Brodem a Lomnicí nad Popelkou. Je to krajina malebných údolí, pohádkových útvarů pískovcových skal a romantických skalních měst. K jejím proměnám přispěla i řeka Jizera, která několikrát proměnila své koryto.

Chráněná krajina Český ráj je okouzlujícím místem již pro celé generace návštěvníků, je zde na nevelkém prostoru koncentrováno překvapující množství přírodních pozoruhodností a spojení přírody s výtvory lidských rukou činí z této oblasti výjimečné území v ČR.

Duch minulosti na nás dýchá především v místech středověkých hradů – Kost, Valdštejn, Valečov, Frýdštejn, Trosky, Rotštejn a zámků – Hrubá Skála, Hrubý Rohozec, Humprecht, Mnichovo Hradiště.


Jedním z míst, kde můžete zažít atmosféru středověku, je bývalý hrad, dnes zámek, již jednou zmiňovaný Zámek Hrubá Skála. Dnes funguje jako ubytovací hotel a nabízí za cenu od 400,- Kč nezapomenutelný zážitek z krásné dovolené nebo jen víkendového pobytu, a to vše doplněné o různé kulturní a historické akce.

V průběhu celého léta pořádá provozovatel, spol. HORSTAV hotel, s.r.o., každý den historický program nazvaný ,,Poznej středověk“ (www.poznejstredovek.cz).

V létě je zde také možnost koupání, a to v kempech – u Jinolických rybníků, na Branžeži, pod Troskami aj.

Další pozoruhodností Českého ráje, právě díky svému prostředí, jsou historické Lázně Sedmihorky. Tyto lázně, nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách, byly založeny roku 1841 MUDr. Antonínem Šlechtou, nadšeným zastáncem vodoléčebných metod Vincence Priesnitze. Antonín Šlechta získal lékařský diplom v roce 1836 a stal se domácím lékařem v rodině hraběte Desfoursa, majitele panství Hrubý Rohozec. Ještě téhož roku mu byl nabídnut úřad městského lékaře v Turnově, který přijal. Vedle své všestranné lékařské činnosti se začal zabývat i myšlenkou na založení lázeňského ústavu v okolí Turnova. Podnětem k jeho úmyslům mu byla krásná romantická krajina turnovského okolí s hojností studené pramenité vody, o jejíž léčebných účincích uvažoval. Souhlas se svým záměrem získal od tehdejších vědeckých kapacit, včetně profesorů pražské lékařské fakulty. Pod jejich záštitou se dr. Šlechtovi podařilo uskutečnit svůj plán. Nedořešená však zůstala otázka umístění lázeňského ústavu. V této záležitosti se obrátil na tehdejšího majitele hruboskalského panství Aloise Lexu, rytíře z Aehrentalu, který dal dr. Šlechtovi možnost, aby si vybral k založení vodoléčebného ústavu některé z nejkrásnějších míst na jeho panství. Volba padla na polesí wartenbergské pod Hrubou Skálou, kde byl velký počet lesních pramenů s velmi studenou vodou, jejichž průměrná teplota byla uváděna 6,8 st. R, tj. 8,5 oC., podle v současné době používané stupnice. O výběru tohoto místa rozhodly i dobré přístupové podmínky, umožněné po dokončení stavby císařské silnice Turnov-Jičín (1832).Za výrazné podpory majitele panství bylo polesí Wartenberg
od roku 1839 přestavováno na lázeňské domy. Práce však pokročily do té míry, že se do zdejších budov mohl nastěhovat první chudičký lázeňský personál se svým "šéfem" dr. Šlechtou, již 28. července 1841. V témže období naordinoval svoji vodoléčebnou metodu prvním sedmi lázeňským hostům. Komplex zahájil zkušební provoz a dostal název Bad Wartenberg. (V té době převládaly i na vyloženě českém území ještě německé názvy, protože země Českého království byly součástí dosud silné a zdánlivě tehdy neotřesitelné habsburské říše.) K oficiálnímu otevření lázní pak došlo až 15. května 1842.V současné době lázně nabízejí svým klientům ozdravovací procedury a nadále doporučují prostředí Lázní Sedmihorky jako jednu z nejlepších ozdravovacích metod. Za cenu od 150,- Kč za jednu noc vřele doporučujeme návštěvu těchto krásných a malebných lázní. Více na www.hotelonline.cz


Previous ArticleNext Article