Tiskové zprávy

Letní půlstoletí Flory Olomouc slavily desetitisíce

Branami letní etapy největší a nejstarší české květinové výstavy – Flory Olomouc 2008 – prošlo více než 37 000 zájemců, mezi nimiž opět nechyběl velký počet zahrádkářů ze Slovenska a Polska.

Přesto, že letošní Flora měla velkou konkurenci v pekingské olympiádě, zájem o výstavní expozice i veletržní nabídku letních zahradnických trhů, o kterou se postaralo 320 domácích i zahraničních vystavovatelů a prodejců, byl podle prvních odhadů nejméně stejný jako loni, kdy padl návštěvnický rekord letní Flory.
Brány květinové akce se na Výstaviště Flora Olomouc uzavřely 24. srpna – tedy přesně v den, kdy v olomouckých parcích odstartovala vůbec první česká zahradnická výstava.

Centrem návštěvnické pozornosti byla zejména ústřední květinová expozice Českého zahrádkářského svazu v největším výstavním pavilonu A. Tvůrci ji dali název „Umění v rozkvetlé zahradě“ – a kromě záhonů růží, lilií, gladiol, jiřinek, balkonovek a trvalek, velkokvětých i drobných muškátů ji zdobily nejen bazénky s proudící vodou, tryskající fontány, japonská zahrada, ale také na sedmdesát uměleckých objektů z keramiky, dřeva a kovu. Do expozice jimi přispěli keramik Oldřich Vícha z Kudlovské doliny na Uherskohradišťsku, řezbář Rudolf Blaha z Nového Hrozénkova a olomoucký umělecký kovář Karel Nováček.

Vyhledávaná byla zejména část pavilonu vyhrazená výpěstkům pestrobarevných mečíků – se třemi nově vyšlechtěnými odrůdami, jejich křest odstartoval letošní jubilejní letní Floru: žlutým „Olomouckým jubilantem“, oranžově červeným „Půlstoletím Flory Olomouc“ a růžovou gladiolou „Kateřinou Emmons“. Tento výpěstek dostal jméno po první zlaté a nejúspěšnější české olympioničce z Pekingu.

K hitům letní Flory patřila Celonárodní výstava kaktusů a sukulentů s tisíci kusy exponátů od pěstitelů z celé republiky, floristická přehlídka květinami nazdobených historických dětských kočárků, z nichž nejstaršímu bylo 104 let, ale třeba i unikátní naftovník, velmi užitečná rostlinka z Afriky, kterou jako novinku přivezli do Olomouce bylinkáři z Valtic. Její listy mají léčivé účinky, zatímco olej vylisovaný ze semen se používá do spalovacích motorů.

Zcela výjimečnému zájmů se těšila expozice „Život v mokřadech“ Unie botanických zahrad ČR, která návštěvníků velmi neotřelým způsobem přiblížila svět bažin od českých mokřadů až po tropické rostliny a zvířata. Nejvíce obdivovanými v expozici – která, mimochodem, získala letošní Cenu primátora města Olomouce – byly zejména orchideje a z živých exponátů největší plž na světe – oblovka žravá, která dosahuje váhy až půl kilogramu a průměru ulity téměř 30 centimetrů.

V soutěžních kláních spojených s jubilejní letní Florou Olomouc si nejvyšší ocenění v soutěži o nejkrásnější expozici odnesla v nejvyšší kategorii nad 20 metrů čtverečných expozice Zahradnictví Lébiš z Boskovic. Vítězkou floristické soutěže v květinovém aranžování se stala Jitka Daňková z Blažovic na Brněnsku.

Oslavy půlstoletí česko-slovenských květinových výstav uzavře poslední z trojice „zelených“ akcí olomouckého výstaviště: podzimní etapa Flory Olomouc – výstava ovoce, zeleniny a ovocných výpěstků, která se bude konat od 9. do 12. října.Z návštěvnických ohlasů:
Jednou z nejzajímavějších – vzhledem k letošnímu jubileu – návštěvnic byla paní Marta Všetičková z Olomouce, která oslavila kulaté jubileum společně s letní Florou – narodila se totiž 23. srpna 1958. „Na výstavišti jsem každý rok třikrát – na jarní, letní i podzimní Floře. Při svém zaměstnání potřebuji dobít baterky něčím optimistickým a krásným – a to jsou jednoznačně květinové Flory,“ svěřila se sanitářka Fakultní nemocnice Olomouc.

„Hlavní expozice byla jednoznačně nejlepší, co jsme na Floře viděli v posledních letech“, tvrdí manželé Böhmovi z Prostějova, kteří ocenili i velké veletržní slevy.

K nejstarším a „nejzkušenějším“ návštěvníkům určitě patřila třiadevadesátiletá paní Marie Černá z Olomouce.

Previous ArticleNext Article