Kultura

Kdokoli může dělat cokoli

Tetralogie románů Betty MacDonaldové pokračuje třetím dílem, který je nazván Kdokoli může dělat cokoli. Stejně jako předchozí dva romány opět vychází jako samostatná kniha díky nakladatelství ARGO. A i toto pokračování je plné autobiografických zážitků autorky.

{snippet ad1}Hned v úvodu se společně s Betty vrátíme do doby jejích dětských let a blíže poznáme její rodinu a hlavně Bettynu o dva roky starší sestru Mary. Mladší sourozenci k Mary téměř nábožně vzhlížejí a její příkazy plní, i když tuší, že jim díky tomu často hrozí úraz. Mary je velice temperamentní, má velkou fantazii a přirozený talent pro to být vůdcem v dětské partě. Mimo jiné se už záhy projeví její organizační schopnosti, kdy po vzoru Twainova Toma Saweyra chytře a nenápadně donutí ostatní děti odvést svoji práci. Mary je prostě živel.

Mary v tomto románu poměrně zastiňuje svou sestru Betty, která je v podstatě hlavní postavou. Její starší sestra však prostě strhává pozornost čtenáře na sebe. Konec konců je to právě ona, kdo pošle Betty na kuřecí farmu telegram, v němž oznamuje, že jí našla práci, takže se může odstěhovat od manžela zpět do Seattlu k rodině Bardových. Vzhledem k tomu, že jsou právě třicátá léta, kterými cloumá ekonomická krize a najít práci není nic snadného, obzvlášť máte-li tříleté a rok a půl staré dítě, které musíte živit, je to celkem závažný životní krok. O to děsivější je poznání, že neumíte věci, které byste v budoucím zaměstnání umět měli. Ale od toho máte přece starší sestru, která vám řekne něco, co vás uklidní – nebo by spíš mělo uklidnit….

Pak nastává kolotoč, kterým si pravděpodobně v tomto období (stále mluvím o ekonomické krizi) prošel každý. Období zaměstnanosti se střídala s dobou, kdy jste práci hledali. Což nebylo vůbec snadné. Pro lepší pochopení celé situace přidávám úryvek z knihy:

Únor 1933 byla strašlivá doba pro ty, co byli bez práce.
V novinách pod nadpisy Volná místa pro ženy se nabízela zaměstnání jako „Nakládačky vajec – placeno od kusu“ – „Podomní agentáž na odběr časopisů“.
Zprostředkovatelny práce měly jenom málo možností, ale přetékaly žadateli, znaveně se opírajícími kolem zdí místnosti a po chodbách a schodišti a často až dolů k výtahu.
Každý den přibývalo lidí z lepších kruhů, kteří prodávali jablka na nárožích, a dokonce i přátelé dávali trapně nesprávné tipy kde najít zaměstnání, jak jsem zjistila, když jsem se ucházela o údajně výtečné místo sekretářky a k mé hrůze se mi dostalo chladné odpovědi, že zatím nehodlají přijmout nové žadatelky, protože bývalá sekretářka teprve před chvilkou vyskočila z okna.

Tehdy měla problém sehnat svým blízkým práci i Mary, která je do té doby zásobila nápady, co že vlastně všechno mohou dělat. Podle ní mohl skutečně kdokoli dělat cokoli, podle toho také některá pracovní místa vypadala a díky tomu se Betty ocitla hned v několika různých zaměstnáních, která spolu neměla vůbec nic společného. Živila se jako sekretářka důlního inženýra v dřevařském průmyslu, kolorovala fotografie, angažovala se jako osobní sekretářka při jedné z řetězových loterií, skládala pozvánky, zkusila si práci na federálním ministerstvu, byla zaměstnána na úřadě pro mládež, ale nakonec se, a to opět díky Mary, dostala k práci, která jí šla skutečně dobře. A to může konečně posoudit každý, komu se tato a kterákoliv další kniha Betty MacDonaldové (Bardové) dostane do rukou. Začala totiž psát. Nejprve o svém životě na slepičí farmě a pak následovaly další knihy, které nyní dělají radost několika generacím čtenářů po celém světě.

Knihy Betty MacDonaldové jsou těmi správnými „oddechovkami“, při kterých nemusíte nijak zvlášť přemýšlet, jen se jimi prostě nechte bavit. Musím uznat, že psát o ekonomické krizi a nemožnosti získat trvalou a dobře placenou práci, se na první pohled nejeví jako téma, které by mohlo někoho přivést na veselé myšlenky. Ovšem literární talent této autorky se nedá popřít, a proto neveselé příhody, vsazené do správného kontextu a na správných místech okořeněné příběhy veselejšího ražení, působí na čtenáře vskutku pohodovým dojmem. Mohu je doporučit všem, kteří hledají příjemné čtení pro chvíle klidu a pohody.

Knihu Kdokoli může dělat cokoli vydalo nakladatelství Argo.

Previous ArticleNext Article