Chovatelství

Kastrace koček

Dnešní kočka neplní už jen funkci likvidátora myší jako tomu bylo v dobách dřívějších. Její role se poněkud obrátila, zatímco před několika lety sloužila kočka spíše jako myšilov a občas se jí dostalo také lidské pozornosti, dnes je převážně společníkem, který navíc loví myši. Proto je také daleko více opečovávána a jejímu zdravotnímu stavu se věnuje více pozornosti než v letech minulých. I jejímu reprodukčnímu cyklu se věnuje podstatně vyšší pozornost.

Úmrtnost koček značně poklesla, sice jich stále spousta zahyne pod koly aut a při jiných nehodách, které se jim při jejich toulkách nevyhnou, ale dnes není kočka v ordinaci ničím výjimečná, naopak tvoří skoro polovinu klientely veterinárních lékařů. Díky této péči by, při pravidelných dvou říjích, povila kočka v průměru 10 koťat ročně. Což při průměrné délce života, která se pohybuje kolem třinácti let, by znamenalo 125 koťat za život (pokud odpočítáme první půlrok, kdy kočka není pohlavně dospělá). Navíc mnohdy kočka zabřezne i třikrát v jednom roce a najít poté domov 15-ti koťatům není nic jednoduchého. V případě, že chováme koček více, netrvá dlouho, než se začne řešit nerudovská otázka – kam s ním? V tomto případě tedy – kam s nimi?
{snippet ad1}
Bohužel smutným řešením, praktikovaným našimi babičkami a dědečky, bývalo topení a jiné usmrcování koťat. Dnes je toto neetické jednání naštěstí společností odsuzováno a nejen to, pamatuje na ně i zákon, který toto jednání výslovně zakazuje. Zákon rovněž zakazuje zvíře opustit, takže vyhozením koťat u lesa či někde jinde, ho také porušíte. Jak tedy regulovat nárůst kočičí populace? Řešení je jednoduché – nechte kočičku vykastrovat.

S kastrací koček je spojeno mnoho mýtů, povězme si jak je to tedy ve skutečnosti:

Kastrovaná kočka neloví myši – nepravdivé tvrzení. Kočka chytá myši naprosto stejně jako před kastrací, kocouři zpravidla i více, protože je nezaměstnává pohlavní pud a lovu se pak více věnují.

Kastrované kočky jsou tlusté a líné
– opět nepravda. Kastráti sice mají větší sklony k obezitě, ale záleží na jejich majiteli, zda dohlédne na jejich správnou výživu. Na trhu jsou krmiva určená přímo pro kastráty, která tomuto předchází. Množství pohybu kastrace rovněž nijak neovlivní.

Kastrovaná kočka je zavrhována ostatními kočkami – toto tvrzení je opět nepodložené, majitelé většího množství zvířat nic takového nepotvrzují. Kastráti se zařazují do žebříčku kočičí hierarchie stejně jako nekastrovaná zvířata.

Kočka musí mít jednou za život koťata – velmi rozšířená nepravda, kterou vám vyvrátí každý veterinární lékař.

Další důvody proč kočku kastrovat:

1. Zamezení nežádoucímu značkování u kocourů.

2. Zamezení nežádoucím projevům říje u koček žijících v bytě.

3. Snížení rizik při toulání (kočky se více drží doma) – autoúrazy, úrazy při rvačkách s ostatními kočkami, zastřelení myslivcem.

4. Snížení stresu u zvířete neurčeného pro chov při výkyvech hormonální hladiny v říji.

5. Zamezení přenosu infekčních pohlavních chorob.

6. U některých koček se zvýší příchylnost k majiteli, pohlavní pud je nenutí vyhledávat partnera k rozmnožování.

7. Kastrované kočky se dožívají vyššího věku.

Kdy kastrovat:

Kočičku je vhodné nechat vykastrovat v půl roce věku, u kocourů se doporučuje počkat do jednoho roku, kdy je plně dokončen jeho tělesný i psychický vývoj. Časnější kastrace kocourů zvyšuje riziko ucpání močové trubice močovým pískem v pozdějším věku. Příčinou je užší močová trubice, která při brzké kastraci nestačí dorůst do běžné velikosti.

Jak probíhá kastrace u kočky:

Kastrace kočky – probíhá v plné narkóze. Lze provádět dvěma metodami a to buď z boku nebo na břiše kočky, v místě kde prochází linea alba (bílá čára), což je vazivový pruh, kterým nevedou žádné cévy. Druhá metoda se využívá častěji právě pro menší krvácivost řezu. Při kastraci na břiše je možné zvolit, zda kastrovat kočku ve visu nebo vleže. Metoda, kdy kočka visí zavěšená za zadní nohy, sice může připadat laikovi hrůzostrašná, ovšem bývá snadnější nalézt vaječníky, protože vnitřní orgány se při visu posunou níže. Navíc zručnému veterináři netrvá tento zákrok víc než 10 minut.

Ale popišme si jak přesně probíhá krok za krokem:

Kočku musíte na kastraci objednat. Dostanete instrukce jak dlouho před zákrokem nekrmit (zpravidla půldenní hladovka). A co se děje když kočičku předáte veterináři? Kočka se uspí a vyholí se jí břicho. Pak je zavěšena za zadní nohy k pevné podložce. Operační pole (vyholená část břicha) se vydezinfikuje. Ve střední linii břicha v místě linea alba se provede řez dlouhý 1,5 – 2cm nařízne se dutina břišní a pobřišnice. Kastračním háčkem se vyhledají vaječníky (nejprve jeden a po jeho odstranění druhý). Podvážou se cévy a vaječník se řezem odstraní. Totéž se provede s druhým vaječníkem. Do rány se mohou aplikovat antibiotika, následně se zašije dutina břišní, podkoží a kůže. Vnitřní stehy se sami vstřebají a dva až tři stehy vnější vám za zhruba deset dní po zákroku při kontrole vytáhne veterinární lékař. Celá rána se ještě potře roztokem který utvoří na kastrační ráně ochranný film a na závěr se aplikují injekčně antibiotika. Pak se nechá kočička probrat nebo se vrací majiteli ještě spící. Ideální je nechat kočku v přepravce, protože po narkóze je špatná koordinace pohybů a kočka může odněkud spadnout nebo špatně skočit a ublížit si.

Kastrace kocoura:

Stejně jako kastrace kočky se provádí v celkové anestezii. Kocour se 12 hodin před zákrokem nekrmí, vodu může pít libovolně. Kastruje se vleže na zádech. Po uspání se oholí varlata a okolí se zarouškuje, následně se vydezinfikuje operační pole. Do varlat se aplikuje analgetikum a provede se řez nad varletem. Vybavíme ho z šourku a podvážeme semenný provazec a cévu vstřebatelným šicím materiálem. Varle se odřízne a postup se opakuje i u druhého. Do ran aplikujeme antibiotikum a celý šourek potřeme roztokem s bakteriostatickým a fungistatickým účinkem. Rány po kastraci se nešijí a ani na kontrolu s kocourem nemusíte, pokud se nevyskytnou nějaké komplikace (např. zánět ran). Je dobré alespoň jeden den nechat kocourka vzpamatovat ze zákroku doma bez přístupu ven. Pokud kocourka kastrujete kvůli značkování, nepanikařte, když bude nějaký čas v této činnosti pokračovat, než vymizí zbytky samčího pohlavního hormonu (testosteronu) z jeho těla.

Pokud váháte nad tím, zda nechat kočičku či kocourka vykastrovat, snad vám tyto informace pomohou v rozhodování. Vzhledem k tomu, o jak banální zákroky se jedná, není strach z operace na místě. Pokud vás zajímá cena, informujte se přímo ve veterinárních ordinacích, jelikož ta se na jednotlivých pracovištích může velice různit. Pohybuje se mezi 400 – 1500 Kč.

Previous ArticleNext Article