Jak udržet glykemii v normě

Cukrovka neboli diabetes mellitus je nemoc, při které je obtížné udržet hladinu krevního cukru (glykemie) v mezích normy. V stavu nalačno je normální hodnota 3,9-5,6 mmol/l. Jestliže je hladina cukru v krvi dlouhodobě vyšší, je vážně ohroženo zdraví a funkce řady orgánů.

Aby se glykemie držela v mezích normy, vyrábí slinivka břišní inzulin. Při cukrovce ale dochází k tzv. inzulinové rezistenci a ke stadiu, kdy už slinivka není schopná tolik inzulinu vyprodukovat. Co tedy pomůže udržet hladinu krevního cukru v normě?

Jezte chytře

Za cukrovkou 2. typu stojí hlavně špatné stravování a vůbec způsob života, v jehož důsledku dochází k obezitě. A zdaleka to neznamená, že za cukrovku může nemírná konzumace cukru a sladkostí. Naopak, diabetikem se může stát i člověk, který nikdy neholdoval sladkostem, ale pochutnával si na tučných jídlech.

Udržet glykemii v rozumných hodnotách pomůže přemýšlení nad tím, co jíte a pijete. Omezte příjem tuků, jezte hodně zeleniny (nejlépe syrové; u řady potravin se tepelnou úpravou zvyšuje glykemický index), vlákninu a bílkoviny. Nevyhýbejte se ani sacharidům, ale upřednostňujte ty “pomalé”, tedy potraviny s co nejnižším glykemickým indexem (GI). Vyhýbejte se přeslazeným a syceným nápojům, nejlepší na žízeň je stejně čistá, pramenitá voda.

Hýbejte se

U spousty diabetiků je tento úkol nejobtížnější: po řadě let, kdy se téměř nehýbali, je hodně těžké přijmout fakt, že bez pohybu se riziko úmrtí radikálně zvyšuje. Přitom není nutné začít podávat špičkové sportovní výkony, stačí začít svižnější procházkou a postupně aktivitu zvyšovat. Pohyb prokazatelně snižuje hodnoty krevního cukru a zlepšuje schopnost tkání ho zpracovat. Navíc pomáhá lépe spalovat tuky a tím snižovat tělesnou hmotnost. Fyzická aktivita také zlepšuje psychickou pohodu a zbavuje stresu. Právě stres je jednou z významných příčin kolísání hladiny cukru v krvi.