Domácnost

Fondue, raclette a horký kámen

Už se těšíte na letní grilovací párty? Možná byste si u grilovaného jídla rádi poseděli i v době, kdy to počasí venku nedovoluje. Nebo to ani nemusí být grilované maso, prostě byste rádi strávili romantický večer se svou drahou polovičkou nad skvělým jídlem, jehož příprava nedá moc práce a nezabere mnoho času? Vřele doporučuji vyzkoušet fondue, raclette nebo kamenný gril.

{snippet ad5} Na všechny tyto delikatesy budete sice potřebovat speciální zařízení (souprava na fondy, raclette gril, kamenný gril), ale určitě stojí za to si alespoň některé z nich pořídit domů. Řada těchto zařízení navíc kombinuje alespoň dva z uváděných postupů přípravy jídel.

Jednou z mnoha velikých výhod těchto jídel je samostatnost každého člověka připravit si své sousto přesně tak, jak je má rád. Navíc vám zaručuje dlouhou dobu, kterou můžete strávit příjemnou konverzací s přáteli nad stolem plným dobrot. Pomalejší konzumace malých porcí jídla je zdravější, což ještě podpoříte, když si k masu nebo sýru připravíte alespoň jeden zeleninový salát. No a v neposlední řadě povinností vás jako hostitele je jen předem připravit, dát na stůl a pak už se každý host obsluhuje sám, takže i vy si své přátele užijete, aniž byste museli neustále odbíhat a obsluhovat…

Pokud se budete pídit po původu a charakteru těchto pokrmů, vězte, že původní receptury fondue a raclette pocházejí, jak jinak, ze sýry proslulého Švýcarska.

Fondue (z francouzského „fondre“ = tavit, rozpouštět) spočívaly v tom, že se ve větší nádobě roztavil sýr, do nějž se pak namáčel sýr. Druhou variantou pak byly vařené brambory, které se roztaveným sýrem přelévaly. Postupem času začala tato příprava jídla získávat na oblibě, a tak dnes děláme vedle fondue sýrových také masové (smažené v oleji), zeleninové (vařené v bujonu), rybí či čokoládové/ovocné. Masové, zeleninové a rybí bývají doplněny tzv. dipy, tedy nejrůznějšími omáčkami podtrhujícími chuť masa či zeleniny. Pro jejich přípravu je třeba mít speciální nádobu s hořáčkem (případně přístroj na elektřinu) a speciální dlouhé vidlice, pro každého hosta alespoň jednu.

Raclette (opět z francouzského „racler“ = strouhat, škrábat) byl oblíbený pokrm švýcarských pastýřů. Již ve 13. století si u ohně nahřívali půlky velkých bochníků sýra, aby pak jeho roztavenou vrstvu, zvanou „raclette“, seškrabávali speciálním nožem. Původní raclette byly připravovány tak, že se brambory uvařené na loupačku polévaly roztaveným sýrem. Dnes se na raclette grilech (vrchní plotna bývá teflonová, kamenná či kombinovaná) připravuje maso či zelenina, zatímco v malých zapékacích pánvičkách si každý taví svůj sýr. V pánvičkách je rovněž možné péci zeleninu, uzeniny, maso, mořské plody a jiné pod vrstvou sýra – zcela dle chutí a vkusu každého hosta.

Původ pečení na horkém kameni není tak snadné zařadit do mapy světa. Tento postup byl znám všem kulturám a dodnes se používá například v Turecku (v jámě na horkých kamenech se peče celé jehně) nebo u primitivních kultur. Tato příprava masa je velmi podobná klasickému grilování, je ale mnohem zdravější, neboť při něm nevzniká popel ani škodlivé látky.

Všem labužníkům, kteří by fondue, reclette či pečení na horkém kameni rádi vyzkoušeli, případně těm, kteří již tyto laskominy ve svém repertoáru mají, ale klasický způsob přípravy je už nudí, bude velmi přínosnou kniha z produkce nakladatelství Grada – Fondue, raclette & horký kámen (z německého originálu přeložila Zdena Svěráková). Najdete zde nejen historii, zajímavosti či popis zařízení na přípravu, ale zejména více než 110 originálních receptů. Pojďme ochutnat skvělý recept, který si může dovolit snad každý.

Párkové fondue s rajčatovým dipem
Potřebujete: 750 g uzeniny (např. vídeňských párků, klobásků nebo uzených klobás), 1 cibuli, 1PL másla, 250 g rajčatového pyré, 250 g tvarohu, 3-4 PL sekané pažitky, sůl, pepř, špetku cukru, 1 litr slepičího vývaru

•    Párky (klobásky) nakrájíme na kostičky velké asi 3 cm, rozložíme na misku a uložíme do chladu.
•    Na přípravu rajčatového dipu oloupeme cibuli, jemně nasekáme a podusíme na rozehřátém másle. Přidáme rajčatové pyré a necháme povařit. Omáčku odstavíme ze sporáku a necháme vychladnout. Pak do ní vmícháme tvaroh a pažitku, dochutíme solí, cukrem a pepřem.
•    Slepičí vývar nalijeme do kotlíku, přivedeme k varu  a kotlík přemístíme na vařič nastavený na mírnou teplotu. Párky (klobásky) napichujeme na vidličky a asi 5 minut vaříme v masovém vývaru. Podáváme s rajčatovým pyré.

S touto nápaditou kuchařkou se naučíte všechna tři zařízení užívat pro přípravu sladkých jídel, raclette gril mimo jiné pro vaření těstovin, toastů a dalších jídel, horký kámen např. pro přípravu kotlet, špízů či burgrů. Objevíte rafinované přílohy (saláty, předkrmy, pečivo) a naučíte se připravovat jedinečné dipy.

Až vyzkoušíte všechny recepty, které v knize najdete, budete jistě schopni vymýšlet si i své vlastní. Jaké jsou vaše zkušenosti s fondue, raclette či pečením na horkém kameni? Podělte se s námi v diskusi o ten svůj nejosvědčenější recept či nejoblíbenější sýr pro jejich přípravu.

Knihu Fondue, raclette & horký kámen vydalo nakladatelství GRADA.
Previous ArticleNext Article