Kosmetika

Cukr a pokožka

Existuje souvislost mezi cukrem a vráskami? Není žádným tajemstvím, že náš zvyk, dát si po každém obědě balíček sušenek, má vliv na naši postavu. Současní experti si myslí, že příjem cukru pravděpodobně způsobuje předčasné stárnutí naší pokožky. Tento nejnovější objev způsobil ještě větší rozkvět produktů proti stárnutí. Vyplatí se nám utrácet za tyto drahé krémy?

Někteří dermatologové věří, že příjem většího množství cukru zrychluje proces stárnutí v našem těle. Profesor dermatologie na britské univerzitě Dartmour tvrdí: "Při tomto procesu se seskupí molekuly cukrů a bílkovin, které se stanou nepřátelské vůči kolagenu. Úbytek kolagenu v pokožce způsobuje menší pružnost pokožky, což vede k větší tvorbě vrásek a větší citlivosti na poškození sluncem."

Ne všichni experti jsou však o této nebezpečnosti cukru přesvědčeni. Víceprezidentka Americké Asociace pro Kosmetiku a Dermatologii, Ranella Hirsh, tvrdí: "Ano, existuje tu jistá souvislost mezi cukrem a kolagenem, ale zatím nemáme dostačující důkazy, které by potvrdily tento negativní účinek. Většinou se totiž jednalo o malé výzkumy, které byly sponzorovány kosmetickými firmami nebo byly provedeny pouze na buňkách v laboratoři. Proto je výsledek zatím nejasný.

I přesto, že si tedy nemůžeme být stoprocentně jisti o negativních účincích cukru na naši pleť, kosmetické firmy již bleskurychle zareagovaly a uvádí na trh výrobky, které by měly s následky pojídání sladkostí zatočit. Jedná se především o krémy podporující výrobu kolagenu. Jedno je však jisté – pokud chcete vaši pleť ochránit před předčasnými vráskami, pak nezapomeňte denně používat krém s ochranným faktorem 15 a výše.

Nespoléhejte na make-up coby ochranu proti UV záření. Studie ukazují, že jeho ochranné účinky nevydrží déle než 2 hodiny. Pro kompletní ochranu proto použijte každé ráno širokospektrý krém.

Nemusíte být bledí. Nejlepší cestou ke zdravě vypadající bronzové pokožce jsou samoopalovací krémy. Důležité je vybrat si takový krém, který svým tónem nejvíce odpovídá vaší pokožce. Vybírejte takový, který je o jeden až dva tóny tmavší než vaše barva pleti. Opálení můžete ale také zfalšovat pomocí pudrů. Nejvhodnější jsou ty, které mají v názvu slovo "bronzer". Na našem trhu je v současné době široký výběr těchto výrobků.

Odlehčete své pleti. Hutné mastné krémy v létě vaší pleti jen přitěžují a ucpávají póry, což způsobuje akné. Pokud se vaše pokožka stále leskne a to i přesto, že jste již začali používat lehčí krém, zkuste pleť před použitím krému přetřít pleťovou vodou.

Pozor na citlivou pleť. Pokud pravidelně používáte peeling, pak si dejte pozor na složky retinoid a alpha hydroxyl acid, protože ty mohou podráždit pokožku, což způsobuje větší citlivost na slunce, právě proto je nejlepší ošetřit vaši pokožku peelingem večer. Pokud užíváte antibiotika nebo berete léky na akné, je vaše pokožka v období léčby velice citlivá a snadněji se spálí. Proto byste se po dobu užívání antibiotik měli slunění úplně vyvarovat.

Previous ArticleNext Article