Cestování

Cestování s malými dětmi

Blíží se období, kdy začínáme plánovat letošní dovolenou. Stále více Čechů navštěvuje vzdálenější exotické destinace a na každou desátou dovolenou se vydáváme letadlem. Společně s námi také čím dál častěji cestují malé děti. Co bychom měli vědět, než usedneme s dětmi do letadla či jiného dopravního prostředku?

S jak starým dítětem cestovat?

Pro nejmenší děti je cestování velmi náročné a nepříjemné. Při plánování dovolené bychom měli přemýšlet, zda je nutné brát děti vždy s sebou a zda si dovolenou užijí stejně jako my. Děti také vyžadují celodenní péči a starost. Zbude potom nějaká chvíle i na odpočinek?

Lékaři se shodují, že ideální je cestovat do zahraničí až s dítětem starším dvou let. V tomto věku již absolvovalo všechna základní očkování a je mnohem odolnější. Péče o starší děti není také tolik náročná z hlediska jeho potřeb.

Při plánování zájezdu bychom měli zvážit zároveň výběr hotelu. Dnešní cestovní agentury nabízí různé typy i úrovně ubytování. Pokud cestujeme s malým děckem, určitě bychom měli mít záruku jisté kvality. Některé hotely nabízí i nadstandardní služby jako třeba zajištění chůvy pro vaše děti. Zeptejte se také, zda mluví vaším rodným jazykem. Vy si pak můžete v klidu a naplno vychutnat masáž nebo koupel.
{snippet ad1}
Nástrahy při cestování:

Organismus dítěte je méně odolný proti různým nemocím, které nás v cizině ohrožují. Mnohem častěji než dospělí trpí na průjmová onemocnění a horečky.

Malé děti jsou rovněž velmi citlivé na sluneční paprsky. Velmi brzy se mohou spálit, pokud nepoužíváme přípravky s vysokými ochrannými faktory. Pro nejmenší děti jsou určeny faktory o hodnotě až 50+ SPF. Pečlivě rovněž musíme hlídat množství tekutin, které má dítě denně vypít, aby nedošlo k přehřátí a dehydrataci organismu.

Při cestě do vzdálenějších destinací (mimo hranice Evropy) bychom neměli zapomenout na nutná očkování.
V každém větším městě můžeme navštívit lékaře – specialistu na cestování. Podle země, kam míříme, nám naordinuje potřebnou prevenci. Návštěvu lékaře je nutné naplánovat vždy s dostatečným předstihem, alespoň dvou měsíců, aby případné očkování zabralo a vyloučili jsme různé komplikace a alergie. Jedná se především o vakcíny proti meningokokovi, břišnímu tyfu, malárii nebo žluté zimnici. Jako základ se bere automaticky tetanovka a očkování proti žloutence typu A, které bychom měli mít i v našich poměrech. Očkovat malé děti proti vzácnějším nemocem bývá velmi problematické. Opět se zde proto nabízí úvaha, zda je nutné, aby cestu do exotických destinací absolvovaly s námi.

Při zajišťování dovolené musíme pamatovat také na platné cestovní pojištění. Na trhu si můžeme vybrat z velké nabídky. Vždy bychom měli dávat přednost pojištění s neomezeným limitem při případném hrazení.

Prevence je základ:

Některým nepříjemnostem, které nás mohou na dovolené potkat, můžeme účinně předcházet. Jedná se především o střevní obtíže ze špatného jídla a závadné vody. Velmi riskantní je pít vodu z neznámých zdrojů. Pitnou vodu bychom měli vždy kupovat v uzavřených lahvích. Doporučuje se rovněž zkontrolovat uzávěr, zda je originální a neporušený.

Mezi riskantní potraviny řadíme saláty, které snadno podléhají ve vysokých teplotách zkáze. Stejné je to s místními pochoutkami a specialitami, které objevíte někde na trhu. V zájmu zachování vašeho zdraví byste si je měli vychutnat pouze očima. Vždy upřednostňujeme tepelně upravenou stravu. Obezřetní musíme být především při konzumaci masa. Odpustit bychom si měli my i děti také nebalené zmrzliny, které se prodávají na ulici. Lepší je koupit zmrzlinu v originálním uzavřeném obalu.

Dítě v letadle:

Děti do dvou let cestují letadlem většinou zdarma, ale nemají nárok na vlastní sedadlo. Při rezervaci letu bychom na okolnost, že budeme cestovat s miminem, měli upozornit. Můžeme tak zažádat o dětskou postýlku, která je v letadle k dispozici. Při startu a přistání musí být děcko připoutáno speciálním bezpečnostním pásem k rodiči. Děti do dvou let mají nárok pouze na poloviční váhu zavazadel – tedy na 10 kg.

Pokud cestujeme s dítětem, můžeme si vzít na palubu dětskou výživu na dobu letu. Při odbavování nás mohou na letišti požádat, abychom ji ochutnali. Dále si také můžeme do letadla zabalit tekutiny v celkovém množství 1 litru. Většinou musí být ale baleny v menších dávkách.

Děti ve věku 2 – 12 let již musí mít vlastní dětskou letenku s nárokem na samostatné sedadlo v letadle. Získávají samozřejmě také nárok na přepravu zavazadla v plné hmotnosti. Konkrétní podmínky se mohou v rámci různých leteckých společností lišit, proto je důležité si je prostudovat předem.

Těhotná v letadle:

Nastávající matky by měly vždy svou cestu dvojnásobně uvážit. České aerolinie si kladou určité podmínky při cestování těhotných žen. Od konce 34. týdne těhotenství vyžadují od žen lékařské potvrzení o schopnosti absolvovat cestu v pořádku. Potvrzení nesmí být starší šesti dnů před plánovaným letem.

Rady na dlouhé cesty autem:

Cesta autem do zahraničí představuje překonávání velkých vzdáleností a je tedy časově náročná. Dlouhá cesta je únavná především pro malé děti, které se nudí a mají dlouhou chvíli, když musí nečinně sedět připásané v autosedačkách. Z tohoto pohledu je cestování letadlem určitě pohodlnější. Pokud se na cestu v autě důkladně připravíte, ušetříte si řadu nepříjemností, které byste museli řešit v terénu.

– Cestu je potřeba si předem řádně promyslet.

– Naplánujte si častější přestávky – ideálně vždy po 3 hodinách jízdy.

– Přemýšlejte také o variantě přenocování při delší trase.

– Při balení zavazadel přemýšlejte, co musíte mít po ruce.

– Jídlo a pití pro dítě si připravte na cestu předem.

– Do auta dětem přibalte hračky i jiný druh zábavy.

– Na cestu mějte připravené i náhradní a teplejší oblečení.

– Se staršími dětmi si můžeme během jízdy zahrát slovní hry nebo si společně zazpívat.

– Mladším dětem můžeme povídat pohádku nebo pustit vyprávění z nahrávky.

Previous ArticleNext Article